Okrem funkčnosti zohrávajú záclony a závesy v interiéri aj dizajnovú úlohu. Základným prvkom, ktorý túto vlastnosť definuje, je riasenie. Existuje pritom niekoľko spôsobov, ako docieliť ideálne riasenie pre každý materiál.

 

Riasenie záclon

Pravidelné riasenie dekoračnej látky dosiahneme riasiacimi páskami. Ideálne riasenie záclony je v pomere 1:2. Každý ale uprednostňuje iné riasenie, a preto existujú riasiace pásky, ktoré riasia v rôznych pomeroch. Ide o pomery ako 1:1,25, 1:1,5 či 1:2,5.

 

Najpoužívanejšia je práve páska, ktorá riasi v pomere 1:2. Takýmto riasením určite nič nepokazíte. Ak teda chcete riasiť v tomto pomere, na okno široké 2 metre budete potrebovať 4 metre materiálu + pár centimetrov na začistenie.

 

Riasenie závesov

Trošku zložitejšie je to ale pri riasení závesov. V tomto prípade musíme brať do úvahy, či budú závesy funkčné, alebo len dekoračné.

 

Funkčné závesy

Pri funkčných závesoch si väčšinou vystačíte s menším riasením. Najpoužívanejšie je v tomto prípade riasenie 1:1,25, keďže záves je po väčšinu času po stranách okna nezatiahnutý. V tomto stave vyzerá záves husto nariasený a zároveň máme množstvo materiálu, ktorý potrebujeme, aby sme mohli závesom zastrieť celé okno.

 

Ak máte okno široké 2 metre a chcete funkčný záves, potrebujete 2,5 metra závesu + pár centimetrov na začistenie, teda v prípade, že po zatiahnutí závesu nepotrebujete mať záves husto nariasený. Ak áno, zvoľte riasiacu pásku s hustejším pomerom riasenia.

 

Dekoračné závesy

Pri dekoračných závesoch potrebujeme riasenku s väčším pomerom riasenia, nakoľko sa závesy nezaťahujú a zostávajú nariasené po stranách okna. V tomto prípade sa používa riasenie 1:2 alebo 1:2,5.

Ak teda chcete dekoračný záves široký napríklad 1 meter, potrebujete naň 2 metre závesu + pár centimetrov na začistenie.


Výhody riasiacej pásky

 

  • nariasené záclony vyzerajú najlepšie
  • zabezpečí rovnomerné a pravidelné zvlnenie záclony či závesov
  • pri praní sa vzor nikdy neposunie a riasenie ostane nezmenené
  • samotné riasenie väčšinou prekryje aj koľajnice či garnižu, na ktorej sú záclony a závesy zavesené

 

Máte záujem o nariasené záclony a závesy? Radi vám poskytneme kompletné služby, a to od samotného výberu látky, až po realizáciu a montáž záclon a závesov. Neváhajte nás kontaktovať.